Інтерв’ю Дмитра Писара для видання Аргументи і Факти в Україні

Дмитро Писар: Хочемо покращити ситуацію в настільному тенісі України

Президент Української Асоціації Настільного Тенісу розповів AIF.UA про ситуацію в цьому виді спорту та амбіційних планах щодо його розвитку.

Настільний теніс в світі дуже популярний, але в Україні ним регулярно займається не так багато людей, хоча майже кожен другий хоч раз тримав ракетку в руках.

Ситуацію з масовістю настільного тенісу в країні покликана змінити новостворена Українська Асоціація Настільного Тенісу, президент котрої, Дмитро Писар, ексклюзивно відповів на запитання AIF.UA.

Розкажіть, як і чому ви вирішили створити УАНТ саме зараз, в 2020-му році?

Я 23 роки професійно займаюсь настільним тенісом і розумію що відбувається всередині цієї сфери. В 2020 році, у зв’язку з карантином ситуація звісно ж не покращилась. Спортсмени залишились без регулярної спортивної практики на національних та зарубіжних чемпіонатах.

Мотивація тренерів знаходиться на низькому рівні, дитячі групи, котрі і так були невеликими, ще більше порідшали. У зв’язку з цим, тенісна спільнота потребує підтримки, а ситуація – змін та покращень.

Для себе вирішив, що в цей непростий період можна бути спостерігачем і очікувати змін на краще, а можна ці зміни з командою однодумців очолити.

Яким ви бачите сьогодення даного спорту?

По-перше, інфраструктура багатьох клубів настільного тенісу сьогодні існує на рівні Радянського Союзу.

По-друге, клуби в регіонах знаходяться самі по собі, не вистачає спільності, а іноді вони знаходяться в конфлікті один з одним, що також не сприяє розвитку.

І нарешті, незважаючи на доступність цього спорту, масовість його невелика, і ми хочемо змінити саме це.

Яка головна місія Асоціації, якими “інструментами” ви будете користуватися для її реалізації?

Наша місія – це популяризація та розвиток настільного тенісу в Україні, через проведення доступних заходів для кожного, хто має інтерес до цього виду спорту. Ми будемо працювати з усіма віковими категоріями: з юніорами, дорослими спортсменами та ветеранами, реалізовувати проекти для аматорів, та професіоналів.

Звичайно ж ми будемо робити акцент на розвитку дитячого настільного тенісу, на нашу думку, це пріоритет.

Якщо говорити про способи досягнення, то ми підемо шляхом розвитку клубів настільного тенісу, організації змагань, майстер-класів, навчальних семінарів. Великий пласт роботи – створення онлайн-уроків і методичних посібників для тренерів, суддів, спортсменів та менеджерів клубів.

Також не менш важливою місією є робота в напрямку захисту соціальних та правових інтересів членів асоціації в області настільного тенісу. Детальніше про це я розкажу на прес-конференції, котра пройде вже 10 грудня в пресцентрі УНІАН об 11:00. Запрошуємо приєднатися до нас офлайн, – посилання на реєстрацію https://bit.ly/UTTA_media_registration, або офлайн, – посилання на онлайн-трансляцію https://bit.ly/Press_Conf_UTTA

Якими будуть ваші перші кроки на новій посаді?

Ми почнемо активно працювати в напрямку дитячого спорту. Поки всі активності будемо проводити онлайн, через ситуацію в світі і країні.

Як тільки побачимо, що вірус відступає і обмеження скасовують – “запустимо” клубну лігу серед дітей.

Які завдання в цілому ставите перед собою?

Наші дії в УАНТ ми розділили на декілька напрямків: дитячо-юнацький спорт, ветеранський, професійний, тренери та судді. Поступово ми плануємо додати ще напрям аматорського спорту.

Більш того, ми хочемо залучати спільноту спортсменів настільного тенісу для вирішення найбільш актуальних питань, наприклад підвищення кваліфікації. УАНТ для цього буде організовувати навчальні семінари та записувати профільні відео-уроки.

В світі настільний теніс є одним з найпопулярніших видів спорту (за різними версіями в топ-10 найпопулярніших в світі). На вашу думку, чим настільний теніс приваблює величезну кількість спортсменів?

Тому що це гра, котра не потребує великих матеріальних та часових витрат. Вона складається з цілого ряду рухів, часом потребуючих акробатичної спритності. Це гра, де темп налічує від 30 до 120 ударів на хвилину. І така фізична активність сприятливо впливає на здоров’я та емоційний стан людини. Тому настільний теніс не може не подобатись! (посміхається) 

В Україні настільним тенісом займається не так багато людей. Якщо говорити про масовий спорт, то якими є шляхи його популяризації?

Дуже хороше запитання. По-перше, розвиток існуючих тенісних локацій та створення нових, що означає доступність настільного тенісу. По-друге, це організація тенісних заходів для дорослих (ветеранів, аматорів) і дітей, а також їх трансляція.

Важлива ланка в популяризації — проактивність всієї тенісної спільноти. Ми максимально відкриті для пропозицій та побажань наших учасників і дамо можливості впливати на ситуацію з настільним тенісом кожному.

Що стосується дитячого спорту, з якого віку рекомендовано починати заняття з дитиною?

Як правило, у нас прийнято приводити в секцію настільного тенісу з 6-7 років, а в Азії цей вік складає близько 3-4 років. Бажано починати якомога раніше, але для цього треба бути впевненим, що в секції є відповідна вікова група, щоб тренувальна програма відповідала інтересам дитини. В цілому, оптимальний вік української дитини для занять настільним тенісом складає 5 років.

Як справи з інфраструктурою в країні? А саме з залами для професіоналів?

В Україні не так вже й багато залів в хорошому стані. За моєю оцінкою, їх не більше 10, а тих, які можуть прийняти професійні змагання високого рівня ще менше. Якщо виключити невеликі комерційні зали, то локацій, де тренуються тенісисти, розташовані в навчальних закладах, котрі мають не найкращий стан.

Якщо на початковому етапі спорядження недороге (м’ячі, ракетка, взуття), то скільки коштує спорядження професійного спортсмена?

Ціни дуже різняться, і це залежить від бренду спорядження якому надається перевага. Можу сказати точно, що кожен знайде для себе інвентар, котрий буде відповідати його фінансовим можливостям. Адже даний вид спорту дуже доступний, в тому числі і в фінансовому плані.

Переходимо до спорту високих досягнень, адже завдяки успіхам професіоналів можна додати популярності. На даний момент в Україні немає жодної ліцензії на ОІ-2020, хоча наша країна є регулярною учасницею Олімпіад і однією з найсильніших країн в Європі. Як ви оцінюєте шанси все ж дістати путівки на ОІ?

Від двох до чотирьох ліцензій ми візьмемо. Потрібно розуміти, що зараз, в умовах карантину, відбір призупинено і поки розіграно не так багато ліцензій. Минулого року було проведено відбір на командний розряд Олімпійських ігор, і також були проведені континентальні чемпіонати і все. 

Залишаються континентальні відбори на ОІ і потім буде всесвітній відбір. У нас на відбір поїдуть Маргарита Песоцька (38-ме місце в олімпійському рейтинзі) і Ганна Гапонова (69-е місце в олімпійському рейтинзі). Їм головне взяти участь у відборі, і вони за рейтингом пройдуть в Токіо. Серед чоловіків поїде Коу Лей (53-е місце в олімпійському світовому рейтинзі) та Євген Прищепа (112-е місце в світовому рейтинзі) або Ярослав Жмуденко (136-е місце в олімпійському світовому рейтинзі).

Як ви бачите взаємодію УАНТ з міжнародними організаціями/асоціаціями?

Плануємо проведення міжнародних змагань, а також спільні заходи для підвищення кваліфікації тренерів, суддів та спортсменів. Але спочатку ми хочемо зосередити увагу на завданнях, котрі озвучили вище.

Що потрібно зробити, щоб в Україні з’явився олімпійський призер з настільного тенісу? І скільки років потрібно йти до цієї мрії?

Завдання Асоціації в тому, щоб спортсмени до 12 і 15 років почали отримувати призи на європейських змаганнях, а для цього потрібно розвивати масовість серед дітей, працювати над ефективність системи залучення дітей  настільний теніс. Нам потрібно фокусувати увагу на розвитку дітей з 6-7 років, в ідеалі з 4, як це практикують в Франції наприклад. А також працювати над підвищенням кваліфікації тренерського складу і їх мотивації.

На головну